HR EN
NASLOVNA NOVOSTI O NAMA KONTAKT KNJIGE FILM ILUSTRACIJE PRODAJA GALERIJA  
Ivana

Bruno

  Igubuka d.o.o.

           za izdavaÅ¡tvo i audiovizualne djelatnosti

        - OsnivaÄi Ivana GuljaÅ¡ević Kuman i Bruno Kuman

        - Bavimo se objavljivanjem knjiga i slikovnica, ilustriranjem i filmom

             Tvrtka za izdavaÅ¡tvo i audiovizualne djelatnosti osnovana je 2007. godine, te je relativno mlada tvrtka. OsnivaÄi Igubuke su Ivana GuljaÅ¡ević Kuman i Bruno Kuman, dvojac koji je svojim dosadaÅ¡njim radom dokazao struÄnost i kompetentnost na polju animiranog filma namjenjenog djeci i Äiji su se filmovi prikazali na velikom broju festivala animiranog filma diljem svijeta, te u MSU u kinu Metropolis kao posebne projekcije filmova za najmlaÄ‘e pod nazivima Tri straÅ¡na zmaja i druge priÄe, Potraga te Hopa, hopa konjiću u trajanjima od pola sata. U Art kinu GRIÄŒ pod nazivom ÄŒovjeÄuljak Snovuljak. Animirani filmovi dvojca GuljaÅ¡ević-Kuman svugdje su doÄekani i prihvaćeni na najbolji mogući naÄin od publike kojoj su filmovi i namijenjeni- djece, kao i odraslih. Budući da je većina animiranih filmova koje smo napravili po prvi put objavljeno na CD-u sklopu djeÄjeg Äasopisa Smib, nakon toga su se prikazivali na raznim festivalima animiranog filma Å¡irom svijeta, mnogi od njih nastanili su se i uz slikovnice na pratećim DVD-ima, te je filmove je pogledalo preko pedeset tisuća gledatelja, Å¡to je vrlo veliki broj za animirane filmove umjetniÄkih autorskih vrijednosti koji su napravljeni u maniri ZagrebaÄke Å¡kole crtanog filma, koju Igubuka i njezini osnivaÄi njeguju kao likovni i tematski izriÄaj u svojim projektima.

             Petnaest filmova uskoro će biti prikazani i na Hrvatskoj televiziji- DjeÄji program. 

              Do sad smo napravili 27 kratkih animiranih filmova.

             Okupljamo pregrÅ¡t talentiranih i kreativnih suradnika (Dubravko Sidor, Konrad LovrenÄić, Nenad KovaÄić, AljoÅ¡a Vuković, Ante StoÅ¡ić, Anita Peti-Stantić, Ana LovrenÄić, Ivan Laić...)

              Objavili smo Äetiri slikovnice sa pripadajućim DVD-ima i filmskim plakatima: ÄŒovjeÄuljak Snovuljak, Tri straÅ¡na zmaja, Riblja Å¡kola i Amo-tamo.

            Radi se o takozvanom butik izdavaÅ¡tvu. Pristupamo svakoj slikovnici pojedinaÄno, pa tako i format slikovnice prilagoÄ‘avamo sadržaju.

             Postojanje ovakvih projekata je rijetko i ekskluzivno i to ne samo na podruÄju Hrvatske, te postaje must have. Izgurati neÅ¡to takvo uglavnom je skupo i neisplativo i za veća tržiÅ¡ta i izdavaÄe, a joÅ¡ k tome rijetki su autori koji su u stanju napraviti takav projekt koji ujedinjuje pristupe i znanja iz raznih podruÄja. Publika koja prati naÅ¡e radove to i prepoznaje.

             Raduje nas Å¡to naÅ¡e slikovnice i filmovi rado nastanjuju djeÄje sobe.

             Sa svojim radom i filmovima koji su jedinstvena pojava u Hrvatskoj, a i vrlo rijetka u svijetu, radimo neÅ¡to Å¡to veseli i nas i druge.




IZ HRVATSKOG FILMSKOG SAVEZA Äasopisa ZAPIS:

SVIJET ANIMACIJE

Božidar Trkulja

Šareni svjetovi dobroćudnih stvorenja

Filmovi Ivane Guljašević

Rad Ivane GuljaÅ¡ević Kuman najzahvalnije je gledati iz kuta djeteta. Ne zato Å¡to bi dijete nekom svojom nepodopÅ¡tinom zavrijedilo stajati u kutu, već stoga Å¡to ono najbolje može procijeniti vrijednost stvaralaÅ¡tva iznimno radiÅ¡ne hrvatske autorice. No, istina je i da odrasli mogu prepoznati ljepotu jednostavnosti ili jednostavnost ljepote, pa su se neki od njezinih filmova okitili nagradama na festivalima animiranoga filma, gdje se najÄešće natjeÄu u natjecateljskim programima filmova za djecu. Posljednji film u nizu bio je Bo-Tuov bubanj (6 min., 2012) koji je na 21. danima hrvatskoga filma dobio Zlatnu uljanicu za promicanje etiÄkih vrijednosti u filmskom stvaralaÅ¡tvu koju dodjeljuje tjednik Glas koncila, dok je prva nagrada stigla 2001. za film Kao nekim Äudom (5 min., 2000).

Ivana Guljašević Kuman, za razliku od većine domaćih autora i autorica koji stvaraju animirane filmove za odraslu publiku ili tek dopuštaju da ih gledaju i djeca, a da si ne priskrbe neku traumu, jedna je od rijetkih u potpunosti posvećenih djeci vrtićke i niže osnovnoškolske dobi.


Bo-Tuov bubanj, 2012.

Iako se starija publika najÄešće smatra zahtjevnom ili zahtjevnijom, pogreÅ¡na je tvrdnja da djeca to ne mogu biti. Za ono Å¡to će odrasli, sjedeći u kinu na nekom festivalu, podnijeti ili Äak otrpjeti stoiÄki, a potom i kurtoazno, djeca nemaju strpljenja, uzvrpoljit će se i gledati kako umaknuti prema sadržaju koji će im se svidjeti. Svakako će reći Å¡to misle ako im neÅ¡to nije po volji, ako neÅ¡to ne razumiju ili im se naprosto ne dopadaju likovnost ili naÄin na koji je oblikovan animirani film.

S filmovima autorice koja je ilustrirala Äetrdesetak slikovnica, Äini se, nemaju nikakvih problema i njihova ih Å¡arena razigranost i pripovjedaÄka maÅ¡tovitost mami na ponovna gledanja. Ono Å¡to im to najvećim dijelom i omogućuje jest dobar naÄin distribucije. Usporedba s filmovima redatelja koji rade ozbiljne autorske filmove jednostavno se nameće sama, jer dok se oni moraju zadovoljiti uglavnom projekcijama na festivalima – naravno ako uspiju zadovoljiti selekcijsku komisiju, Å¡to nije nimalo lako – filmovi Ivane GuljaÅ¡ević Kuman vrlo su vidljivi i dostupni.


Pauk Praško, 2009.

Razlog tomu je suradnja s Äasopisima za djecu, prije svega sa Smibom, koji objavljuje Å kolska knjiga. U njemu je, kao i u Äasopisima Radost, Zvrk, Prvi izbor ili Tintilinić, isprva radila kao ilustratorica ilustriravÅ¡i ponekad svoje, a ponekad priÄe drugih autora. S uvoÄ‘enjem dodatnih sadržaja, odnosno diskova koji su pratili izdanja i ponudili interaktivni sadržaj, od 2008. viÅ¡e se posvetila stvaranju animiranih filmova, pa je uz Smib objavljen dvadeset i jedan njezin animirani film.

Za neke od njih scenarij je napisala sama, dok je druge napravila prema priÄama svojega supruga Brune Kumana, koji za neke animirane uratke donosi i likovna rjeÅ¡enja te je stalni suradnik, odnosno sustvaratelj većine svjetova ispunjenih dobroćudnim likovima, najÄešće životinjskim stvorenjima.

Autorica je televizijskim gledateljima poznata po serijalu – televizijskim slikovnicama - Danica i prijatelji, koji se poÄeo prikazivati 2005, a do danas je prikazano oko160 epizoda, a najvećim se dijelom oslanja na pripovijedanje u offu, Å¡to je sluÄaj i s većinom drugih autoriÄinih filmova. Ponekad muÅ¡ki, ponekad ženski, a ponekad djeÄji glas obraća se gledateljima i vodi ih kroz animirane priÄe koje nastanjuju simpatiÄni zmajevi, pauci, ptice, muhe, pingvini, tuljani, medvjedi, djevojÄice, djeÄaci i razliÄiti ÄovjeÄuljci.


Tri strašna zmaja, 2009.

Jedan od njih je i glavni junak u filmu ÄŒarapojedac (2 min., 2007). Å uljajući se kroz djeÄje sobe, on se gosti neuredno ostavljenim, rasparenim i poderanim Äarapama, a u njegovu pustoÅ¡enju prati ga zarazna skladba, odnosno otpjevana priÄa. Sljedećeg ÄovjeÄuljka zatjeÄemo u filmu ÄŒovjeÄuljak Snovuljak (5 min., 2009) gdje, putujući u svojem nebeskom Äunu, skuplja dobrotu i sreću te pohodi spavaÄe i nadomjeÅ¡ta ružne snove lijepima i ugodnima. Njegovi noćni pohodi ispripovijedani su pitkim stihovima u rimi, glasom autoriÄina Äestoga suradnika Dubravka Sidora.

MeÄ‘u 26 filmova, koliko ih je autorica napravila od 2000. do sada, istiÄu se Tri straÅ¡na zmaja (4 min., 2009), priÄa o trapavim zmajevima koji su se zaželjeli Božića, ali ga ne mogu proslaviti kako valja jer se to kosi sa zmajevskom prirodom, pa im s Nebesa stiže blagohotna pomoć. U tom se filmu osobito vidi autoriÄina umjeÅ¡nost stvaranja dopadljivih likova, te sva raskoÅ¡ likovnosti, odnosno izrazito prepoznatljiva stila koji je razvila.

Isto vrijedi i za film Pticani (5 min., 2010) u kojem je osobit trud uložen u oblikovanje, kako ptica u natjecanju za najljepÅ¡u pticu tako i publike koja prati natjecanje. Kao i u svakom njezinu filmu, i tu se skriva podsjetnik o tome kako su ukusi razliÄiti i kako ocjenjivaÄi donose vrijednosni sud iskljuÄivo prema vlastitim mjerilima ljepote.


Pticani, 2010.

Film Ježeva Å¡kola (4 min., 2010), pak, pojaÅ¡njava zaÅ¡to ježevi puÅ¡u i dahću, Å¡to može biti zabavno svakome tko je ikada usred noći Äuo ježa u prolazu, a u Ludim željama (8 min., 2010) kroz likove praÅ¡Äića i muhare govori o mogućim i nemogućim željama, poigravajući se bjelodanim apsurdom istine. Kako je snijeg pao (3 min., 2009) duhovita je priÄa o mrzovoljnom Snijegu koji odbija pasti razmatrajući kakav odnos ljudi i životinje imaju prema njemu, sve dok mu jedan oblak ne podmetne nogu. Pauk PraÅ¡ko (3 min., 2009), s druge strane, zaokružuje ljetne praznike i neizravno podsjeća djecu kako uÄenje ne prestaje samo zato Å¡to je torba ostavljena da se prozraÄuje.

Iako ih nimalo ne Å¡tedi, a to je vidljivo u svim filmovima, boje u autoriÄinu radu vrlo su skladne, Å¡to je takoÄ‘er jedno od obilježja i prepoznatljivosti njezinih ilustracija i filmova.

PriÄe su smjeÅ¡tene u seoska dvoriÅ¡ta, Å¡ume, polarna prostranstva, pod morem, iznad grada, u kuće, dvorce i oblake, a gotovo svaka ima i odgojnu ulogu, nenametljivu, prijemÄivu i na koncu druÅ¡tveno korisnu, a to zaista treba cijeniti u poplavi podilazećih komercijalnih animiranih sadržaja. Ivana GuljaÅ¡ević Kuman u svojim filmovima naglaÅ¡ava važnost prijateljstva, zajedniÅ¡tva, oÄuvanja prirode, uÄenja i igre, pa iako se nekome može uÄiniti kako je to sve vrlo dobro poznato i tisuću puta izreÄeno, s obzirom na vrijeme u kojem živimo, ali prije svega na dob kojoj se obraća GuljaÅ¡ević Kuman, to je itekako važno.